Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaKaszubski Raj na Ziemi...

      3 czerwca 2014r.uczniowie PSP w Adelinie wyjechali na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą na Kaszuby. Ten położony na Pomorzu region to miejsce osobliwe i piękne, charakteryzujące się bogata kulturą, przywiązaniem do tradycji i własnym językiem.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Znajdowały się tu liczne obiekty architektury - chałupy kaszubskie, dworki, budynek dawnej szkoły, kuźnia, wiatrak, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Kolejnym punktem wycieczki było wejście na wieżę widokową nad jeziorem Wdzydze( zwane Kaszubskim Morzem) -stąd można było podziwiać krajobraz i jedno z najpiękniejszych polskich jezior.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana, a potem zakupu pamiątek w sklepie firmowym( były to głównie kubeczki, filiżanki i talerzyki). Następnie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie- skansen Polskich Kolei Państwowych. Tu znajdowały się kolekcje parowozów z XIX w., makiety i sala poświęcona historii Czerwonego Krzyża. Z muzeum autokar przewiózł wszystkich do Kościerzyny - starego, pomorskiego grodu, a później do Rezerwatu Archeologicznego Kamienne Kręgi w Węsiorach. Miejsce to jest niezwykłe i tajemnicze, a znajduje się tu cmentarzysko Gotów i Prasłowian z I- III w. Ten dzień zakończył się niezwykłą lekcją- pani przewodnik Beata Jankowska( prezes Kościerskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko -Pomorskiego) poprowadziła wykład na temat języka kaszubskiego i regionalizmu, który zakończyło odśpiewanie,,Kaszebszcze note,,.
Kolejnego dnia, w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, uczniowie poznali historię Kaszubów -często tragiczną …a także atrakcje tego regionu. Zobaczyć tu można m.in. Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego łagru, domy Kaszubów- emigrantów w Turcji czy Kanadzie, replikę bunkra z II wojny światowej, a także… dom do góry nogami- alegorię współczesnego życia, największy na świecie fortepian i najdłuższą deskę świata wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Po przyjeździe do Wieżycy, gdzie znajduje się największe wzniesienie na Kaszubach, można było podziwiać piękną, pomorską panoramę. Po zejściu z góry czekała na wszystkich niespodzianka- Kaszub ubrany w strój regionalny zaproponował wspólne granie na instrumentach, m.in. burczybasach i diabełku .
      Ostatniego dnia wycieczki, w Parku Edukacyjnym Zoo- Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie, dzieci zobaczyły rzadkie gatunki ptaków, mogły też dotknąć wybrane okazy i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia, a także obejrzeć film przyrodniczy w 3D.
      Pojezierze Kaszubskie to malownicze i niezwykłe miejsce, do którego można trafić. Zachwyca bogatym dziedzictwem kulturowym i przywiązaniem do tradycji. To kolejne miejsce na mapie Polski, które trzeba odwiedzić. My przywieźliśmy stamtąd ,,tesące wspominków i setczi redosce,,.


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu