Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaRazem po zdrowie

    W dniu 8-czerwca w pracowni - kuchni dydaktycznej Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Zabrodziu odbyły się warsztaty według projektu ,,RAZEM PO ZDROWIE" realizowanego w przez Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu w ramach PROGRAMU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
    W zajęciach pod hasłem ,,PIRAMIDA ZDROWIA NA WESOŁO" wzięło udział 17-cioro dzieci z miejscowości: Adelin, Choszczowe, Mostówka, Mościska, Podgać i Przykory. Zaraz na wstępie prowadzący Pan Łukasz Kania poprzez prezentację multimedialną zapoznał wszystkich z podstawowymi zasadami prawidłowego żywienia. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w dyskusji na temat właściwego doboru składników pokarmowych codziennych posiłków wykazując bardzo dobra orientację w tej tematyce. Następnie zostały obdarowane białymi, wysokimi czapeczkami kucharskimi i pouczone o podstawowych zasadach higieny obowiązujących przy wykonywaniu potraw, po czym przystąpiły do przygotowania przysmaków z produktów zgromadzonych na obszernym blacie kuchennym sali dydaktycznej. Dzieci myjąc warzywa i owoce, obierając je i wyciskając za pomocą sokowirówki, wyciskarki i miksera wykonały sok marchwiowo - jabłkowy oraz grejpfrutowy.
Natomiast z mrożonych truskawek oraz kefiru koktajl mleczny. Wszystkim pracom towarzyszyły wesołe rozmowy. Prowadzący zajęcia nie szczędził uwag i spostrzeżeń jak przygotowywać ulubione przez dzieci dania i desery, przypominając o właściwościach odżywczych i regenerujących, warzyw i owoców prezentując przy tym efektowne dekoracje stołu i potraw wykonane w bardzo prosty sposób. Na zakończenie warsztatów odbyła się ,,słodka" degustacja wspólnie przygotowanych smakołyków.

W godzinach popołudniowych natomiast odbyły się warsztaty dla młodzieży i osób dorosłych pt. ,,JA TEŻ POTRAFIĘ". Tematyka tych zajęć to: planowanie całodziennych jadłospisów w gospodarstwie domowym, dobór menu, prezentacja zestawów potraw na daną okazję, zasady podawania do stołu oraz dekoracja stołu na każdą okazję. Wzięło w nich udział 19-osób z miejscowości: Choszczowe, Dębinki, Gaj, Głuchy, Młynarze, Niegów, Przykory, Słopsk, Zabrodzie i Zazdrość. Prezentacja multimedialna została poparta licznymi uwagami i spostrzeżeniami nie tylko prowadzącego, ale przede wszystkim samych uczestników. Warsztaty te były doskonałą formą wymiany poglądów i doświadczeń z zakresu żywienia w gospodarstwie domowym, gdzie występują zróżnicowane potrzeby i możliwości.

MW


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu