Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaRelacja z wycieczki na Podlasie21.07.2005r.

       W dniach 01-04 lipca 2005 r członkowie Koła Gospodyń Wiejskich, radni, nauczyciele praz pracownicy Urzędu Gminy w Zabrodziu wzięli udział w wycieczce krajoznawczej organizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Zabrodziu. Celem wycieczki była ziemia podlaska ze stolicą w Białymstoku oraz jednodniowy wypad do Wilna. Białostocczyzna to miejsca, gdzie spotykają się wyznawcy różnych kultur i religii. Po drodze do Supraśla, gdzie mieliśmy zapewnione noclegi w internacie Zespołu Szkół Zawodowych zwiedziliśmy urokliwe , senne miasteczko Tykocin, położone w dolinie rzeki Narew, które sprawia wrażenie, jakby zatrzymał się tu czas. Magiczną atmosferę tego miejsca tworzą zabytki oraz kilkusetletnia historia. Godne uwagi są takie zabytki jak: synagoga wybudowana w 1642 roku - miejce kultu tutejszej gminy żydowskiej, barokowy kościół Św. Trójcy zbudowany w latach 1742-1750 z fundacji Jana Klemensa Branickiego, alumnat, klasztor bernardynów, pomnik Orła Białego oraz pomnik Stefana Czarnieckiego- hetmana koronnego a także ruiny zamku króla Zygmunta Augusta z XVI wieku będącego wtedy największą twierdzą w Polsce. Obecnie część zamku jest odbudowywana. Tykocin to nie tylko zabytki i historia , ale też dziewicza, niczym nie zakłócana przyroda. W dorzeczu dwóch rzek: Narwi i Biebrzy roziągają się parki narodowe : Biebrzański i Narwiański.
       Z Tykocina pojechaliśmy do Białegostoku, największego miasta regionu podlaskiego. Jest to też miasto muzeów, pięknych kościołów i cerkwi. Przykuwa uwagę pałac Branickich zbudowany w stylu barokowym , nazywany całkiem zasłużenie Wersalem Podlaskim - dziś siedziba Akademii Medycznej. W centrum miasta wznosi się ratusz, będący siedzibą Muzeum Podlaskiego, które ma też dwa oddziały w Białymstoku : Muzeum Historyczne i Muzeum Alfonsa Karnego. W mieście znajduje się też Muzeum Wojska Polskiego oraz Galeria Slendzińskich z obrazamy i płaskorzeźbami artysty malarza Ludwika Slendzińskiego. Warte zwiedzania są też kościoły , m.in. kościół farny, Sobór św. Mikołaja a także kościół św. Rocha zbudowany w latach międzywojennych na pamiątkę odzyskania niepodległości. Z Białegostoku udaliśmy się do Supraśla.
       Supraśl to miasteczko malowniczo położone na skraju puszczy knyszyńskiej, w której żyje największe w Polsce stado łosi. Na uwagę zasługuje klasztor o.bazylianów oraz prześliczna, odrestaurowana cerkiew. Ciągle jeszcze dzika przyroda , zadbane miasto oraz piękne lasy , pełne zwierząt i rzadkich gatunków ptaków zachęcają do zwiedzania i odpoczynku.

 

       Drugi dzień - to zwiedzanie Wilna- stolicy Litwy. Miasto to kojarzy się głównie z Ostrą Bramą - miejscem szczególnego kultu maryjnego oraz cmentarzem na Rossie. Wilno posiada cztery zabytkowe cmentarze, ale cmentarz na Rossie jest najbardziej znany jako najstarszy w Europie - został założony w 1769 roku . Od 1969 roku figuruje na liście zabytków narodowych Litwy. Na cmentarzu tym znajdujemy nazwiska nie tylko litewskich ale też polskich naukowców, powstańców, artystów i innych zasłużonych dla miasta ludzi, m.in. groby rodziny Józefa Piłsudskiego , ale też w okazałym grobowcu matka marszałka Maria oraz jego serce. Pełne zabytków miasto wielu religii, kultur , obyczajów i narodowości , gdzie można usłyszeć dzwony kościelne i cerkiewne a także śpiew muezina z meczetu sprawia, ze wspomina się go z nostalgią i chce się tu powrócić. Szkoda, że tak mało było czasu na zwiedzanie tego niezwykłego miasta.
       Trzeci dzień - to żegluga po jeziorach Necko i Wigry oraz Kanale Augustowskim. Płynęliśmy statkiem „Serwy”, tym samym, na którym w 1999r płynął w siedmiogodzinnym rejsie papież - Jan Paweł II, po drodze zatrzymując się w Studzienicznej, aby pomodlić się w kaplicy Matki Bożej Studzienicznej. Uroda tych okolic zachęca do ponownego przyjazdu.
       W ostatnim dniu zwiedzaliśmy szlak tatarski , który liczy 150 km : od Białegostoku przez Sokółkę, Bohoniki, Krynki i Kruszyniany do Supraśla. Są to najstarsze w Polsce skupiska wyznawców islamu. Obecnie mieszka tu niewielu Tatarów, ale czynne meczety i cmentarze muzułmańskie sprawiają, że stają się gwarne i rojne w czasie świąt muzułmańskich.
       Zwiedzając Kresy Wschodnie można jeszcze dziś zachłysnąć się atmosferą tolerancji, zrozumienia i akceptacji różnorodności. Jakie to ważne w czasach pełnych ksenofobii, nietolerancji i agresji. Region podlaski zachwyca nie tylko zabytkami, historią ale też nieskażoną niczym przyrodą.

Irena Dziarska

© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu