Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaProjekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wycieczka do Ciechanowca - ,,Szkoła Równych Szans IV edycja bis"

      Dnia 5 czerwca 2013r. (środa) 45 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu z klas V A, V B i VI wyjechało na 1- dniową wycieczkę do Ciechanowca. Wyjazd był organizowany w ramach projektu „Szkoła Równych Szans IV edycja bis".
Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Muzeum znajduje się w zespole pałacowo - parkowym z połowy XIX wieku. W swojej kolekcji posiada ponad 28 000 eksponatów prezentowanych w 43 ekspozycjach stałych.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wozowni, gdzie mogliśmy obejrzeć zabytkowe pojazdy konne. Następnie przeszliśmy do ekspozycji ,,Początki mechanizacji rolnictwa" gdzie zgromadzonych jest 110 maszyn i narzędzi rolniczych. Kolejnym obiektem na trasie naszego zwiedzania muzeum był budynek podworski z bali gdzie znajdują się ekspozycje n/t przemian w gospodarstwie domowym oraz obróbki włókna. Następnie mogliśmy oglądać wnętrza chat chłopskich z XVIII i XIX wieku z ich pełnym wyposażeniem. Zwiedzaliśmy również pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki. Obserwowaliśmy jak pracuje młyn wodny a w jego wnętrzu mogliśmy obejrzeć ekspozycję urządzeń młyńskich oraz Muzeum Chleba. Na terenie muzeum znajduje się kuźnia gdzie mogliśmy podejrzeć pracę kowala.
Ostatnim punktem zwiedzania była siedziba Muzeum Rolnictwa znajdująca się w pałacu hr. Starzeńskich. Okazałe XIX-wieczne meble, wiszące na ścianach obrazy, trofea myśliwskie, pokaźna biblioteka oraz portrety, wskazują na zasiedziałość rodu właścicieli pałacu. Kolejną częścią ekspozycji w pałacu jest "Jadalnia" podzielona na kilka sektorów. Centralnym obiektem jest stół bogato zastawiony do obiadu. Salę dopełniają liczne bibeloty z epoki oraz rzeźby i obrazy. Ostatnim pomieszczeniem jest "Sypialnia hrabiny", w której znajduje się komplet francuskich mebli XIX-wiecznych.

Dorota Sosnowska


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu