Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaPierwszy Dzień Wiosny

      W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. W tym dniu odbyły się cztery pierwsze lekcje, a po nich przystąpiliśmy do wspólnej zabawy. W imprezie uczestniczyli uczniowie kl.0-III naszej szkoły, którzy w tym dniu przyszli w strojach z elementami koloru zielonego.
Zabawa rozpoczęła się programem artystycznym o tematyce wiosennej przygotowanym przez uczniów klasy III i II pt. ,,Spóźnione bociany". Podczas przedstawienia można było zaobserwować, jak dzieci wcieliły się w swoje role i z jakim zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności zgromadzonej widowni. Całości dopełniły ciekawe kostiumy dzieci, przygotowane przez ich rodziców, kukła Marzanna - symbol złej zimy oraz dekoracja. Impreza ta zintegrowała społeczność szkolną, wytworzyła poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim była świetną zabawą.
W dalszej części naszych uroczystości postanowiliśmy przyspieszyć odejście zimy i sprowadzić do nas wiosnę. Niegdyś taki obrzęd odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, ludzie żegnali zimę. Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami, a po zakończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Obecnie dzieci zamieniły rytuał topienia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca w Święto Wiosny.
Na koniec wszyscy udaliśmy się pożegnać zimę poprzez spalenie Marzanny. Podczas palenia Marzanny wykrzykiwaliśmy hasła związane z tym obrzędem.


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu