Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaWycieczka do Białego Dunajca

      Od 2.08.2008 r. do 8.08.2008 r. dzieci i młodzież Gminy Zabrodzie pod hasłem "Góry i woda - letnia przygoda" wypoczywały w polskich górach. Publiczne Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu zorganizowało wycieczkę w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
      50 uczestników wycieczki, zanim dotarło do Białego Dunajca, zwiedziło Kraków. Przy pięknej słonecznej pogodzie młodzież spacerowała krakowskimi uliczkami. Po wysłuchaniu Hejnału z Wieży Mariackiej, zwiedziła Katedrę z Ołtarzem Wita Stwosza, Wawel, a nawet Smoczą Jamę.
      Dalej było już pod górkę. Zabrodzianie Doliną Strążyską doszli do Wodospadu Siklawica, a potem wszyscy zdobyli Sarnią Skałkę (1377 m npm). Wrócili Doliną Białego, odwiedzając Skocznie Narciarskie na Wielkiej Krokwi. Następnego dnia trasa była jeszcze dłuższa. Wycieczka dotarła do Hali Gąsienicowej. W Schronisku Murowaniec posiliła się pyszną szarlotką i wyruszyła na podbój Czarnego Stawu Gąsienicowego (1622m npm). Przez kamienistą Dolinę Jaworzynki dotarła do Kuźnic.

   


      Jedno z najlepiej znanych i malowniczych pasm górskich - Pieniny - młodzież podziwiała także płynąc po Dunajcu. Spływ rozpoczął się w Kątach - przysiółku Sromowic Wyżnych. Trasa do Szczawnicy trwała prawie 3 godziny. Kołyszące się na wodzie tratwy płynęły wprost na Macelową Górę. Po słowackiej stronie rzeki można były dostrzec wioskę Majere, nad którą wznosi się Kozia Góra. W miarę spływania coraz okazalej prezentowały się Trzy Korony z Łysiną, Podskalnią Górą i Nową Górą. Tego samego dnia uczniowie dotarli także na Zamek w Niedzicy. Z zaciekawieniem wszyscy wysłuchali pani przewodnik, która opowiadała o historii Zamku, oprowadzając jednocześnie wycieczkę po jego najstarszych częściach: zamku górnym i zamku średnim, gdzie mieści się muzeum oraz tarasy widokowe. Największą atrakcję stanowiła sama architektura średniowiecznej fortyfikacji z zachowanymi systemami militarnymi. Baśniowy nastrój wywołują dodatki i modernizacje nowożytne, które ukształtowały bryłę zamku w niepowtarzalnej, niezwykle malowniczej postaci.
      Zwiedziliśmy również Dolinę Kościeliską, nie pomijając po drodze Jaskini Mroźniej odkrytej w 1934 roku przez S. Zwolińskiego. Otwór wejściowy mieści się na wysokości ok. 1112m npm, a wyjściowy - 1118m npm. Przemierzyliśmy korytarze o długości ok. 480m. Doszliśmy do Hali Ornak (1100m npm). Zwiedziliśmy także obronną zabudowę góralską w Chochołowie. Wracając, zajechaliśmy do Samktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które jest wotum dziękczynnym za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II, który 13.05.1981 roku padł ofiarą śmiertelnego w swych zamiarach zamachu. Kościół mieści się na Krzeptówkach. Dwie stacje Drogi Krzyżowej na ścianach kościoła zawierają wątki papieskie. W parku na tyłach Sanktuarium znajduje się ołtarz, przy którym nasz Papież sprawował Mszę Świętą w przeddzień wizyty w Sanktuarium.

   


      Wycieczkowicze wjechali też na Gubałówkę, skąd podziwiali piękno górskiego krajobrazu. Dużym powodzeniem cieszyły się zjazdy na bobslejach. Z góry na własnych nogach dotarliśmy na Krupówki, gdzie zakupiliśmy pamiątki z wycieczki. W Zakopanem zwiedziliśmy też kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Po trudach górskiej wspinaczki relaksowaliśmy się w Termach Podhalańskich w Bańskiej.
      Wracając do domu, zwiedziliśmy Zamek w Pieskowej Skale, gdzie hrabia Jan Mieroszewski zgromadził znaczną kolekcję obrazów. Zachwyciły nas piękne tarasy i gotycka architektura budowli. Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcie przy Maczudze Herkulesa.
      Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili z niej zadowoleni i dumni ze swych osiągnięć. Nabrali wiary we własne siły, ucząc się jednocześnie pokory wobec natury. Piękne górskie krajobrazy pozostaną na długo w naszej pamięci.

SU


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu