Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaWakacje na Bursztynowym Szlaku

    Czterdzieścioro pięcioro uczniów ze szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół w Zabrodziu wraz z opiekunami przebywało przez siedem dni nad Bałtykiem. Mieszkali w ośrodku kolonijnym ,,Promyk" w Sztutowie.
    Uczniowie w czasie wypoczynku nie tylko korzystali z uroków kąpieli morskich, ale także poznali uroki niewielkiego skrawka polskiego wybrzeża.
    Zwiedzili zamek w Malborku - największą gotycką warownię w Europie, który zachwycił nie tylko swoim ogromem, ale rozwiązaniami technicznymi i kolekcją bursztynów. We Fromborku zwiedzili zespół budowli o charakterze obronnym na Wzgórzu Katedralnym, ,,spotkali się" z Mikołajem Kopernikiem w muzeum poświęconym temu, co ,,wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię" i obejrzeli układy gwiazd na niebie w jednym z najlepszych polskich planetariów znajdującym się w Wieży Radziejowskiego. Byli też na wycieczce w Trójmieście. W Gdyni zachwycił ich wodny świat jaki obejrzeli w gdyńskim oceanarium, podziwiali też słynne statki - muzea: żaglowiec ,,Dar Pomorza" i okręt wojenny ,,Błyskawica". W Sopocie oczywiście był spacer po najdłuższym drewnianym molo w Europie mierzącym 511 m. W mieście, które kiedyś nazywano ,,złotą bramą" Rzeczypospolitej, czyli w Gdańsku przeszli fragmentem Drogi Królewskiej, zobaczyli gotycko - renesansowy Ratusz, fontannę Neptuna i Dwór Artusa oraz Kościół Najświętszej Marii Panny, z którego wieży podziwiali widok na miasto i Zatokę Gdańską. Widzieli też zabytkowy Żuraw nad Motławą - najstarszy zachowany w Europie dźwig portowy. W czasie wypoczynku odwiedzili też dwa ważne miejsca związane z historią Polski - Obóz Koncentracyjny w Sztutowie i Westerplatte.
    Niezapomnianych chwil dostarczyły także uczestnikom dwa rejsy: po Zalewie Wiślanym, gdzie nie tylko podziwiali krajobraz nadmorski, ale także każdy stanął za sterem, a po Motławie w Gdańsku płynęli statkiem pirackim. Odbyli również kilkukilometrowy spacer w Mikoszowie, żeby zobaczyć ujście Wisły - królowej polskich rzek. Z bursztynem spotkali się nie tylko w Malborku, ale uczestniczyli również w prelekcji na temat bursztynu - ,,złota Bałtyku", na której poznali jakie są jego rodzaje, jak i gdzie się wydobywa oraz sami szukali go na nadmorskiej plaży. Byli również w Rezerwacie Kormoranów, ale o tej porze roku ptaków tam nie było, nie mniej jednak dały się zauważyć pozostałości po nich. W Krynicy Morskiej zwiedzili latarnię morską.
    Zwiedzanie wypełniało dużą część każdego dnia, ale jeszcze wszystkim starczało siły na kąpiel w morzu. Codziennie, o różnych porach dnia przemierzali ok. 2 km żeby popluskać się w wodzie, pograć w piłkę na plaży a nawet zjeść pysznego gofra.
    Wypoczynek był bardzo udany. Uczniowie nie tylko poznawali uroki polskiego wybrzeża, ale także własne możliwości, zawiązali nowe znajomości, uczyli się odpowiedzialności i współpracy w grupie.
    Wyjazd został sfinansowany z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.

Elżbieta Sosnowska, Iwona Ciunajko


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu