Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaProjekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Gimnazjum w Pieninach - ,,Szkoła Równych Szans"

      Od 29 maja do 2 czerwca uczniowie zabrodzkiego Gimnazjum wypoczywali w perle uzdrowisk polskich w Szczawnicy.
      Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzenia Kopalni Soli w Bochni. To najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Jej początki sięgają 1248 r. Po blisko 8 wiekach eksploatacji przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami. Uczestnicy wycieczki zamieszkali w Willi Wincentówka. Wędrowali po utworzonym w 1932 r. Pienińskim Parku Narodowym. Na ich szlaku znalazł się piękny zabytek architektury drewnianej - kościółek w Dębnie. To XV - wieczny kościół pw. Św. Michała Archanioła, zbudowany przez zbójników, bez użycia gwoździ. Można w nim podziwiać wspaniałą polichromię, ołtarz główny, krucyfiks z XIV w. Kościół w Dębnie jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie udali się też na zaporę i do Zamku w Nidzicy. Następnego dnia wędrowali Doliną Kościeliską. Nie ominęli Jaskini Mroźnej. Wszyscy zdobyli górę Trzy Korony, z której szczytu podziwiali piękno Pienin. Wielka atrakcją był również spływ przełomem Dunajca.
      W drodze powrotnej gimnazjaliści zwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - symbol Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodach.
      Ta niezwykle atrakcyjna wycieczka odbyła się w ramach realizowanego w szkole projektu ,,Szkoła Równych Szans". Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Fundusz Społecznego.

J.N.


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu