Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaWycieczka do Olsztynka i Nidzicy klas I-III PSP w Dębinkach

      Dnia 14 maja 2013 roku uczniowie klas I-III pod opieką nauczycielek: A. Wójcik, B. Witkowskiej, M. Górczak wybrali się do Olsztynka. Mbr>Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku i Zamku Krzyżackiego w Nidzicy.
Obecnie skansen w Olsztynku zajmuje około 100 ha, W Parku Etnograficznym zgromadzono 73 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach i budowie. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe oraz ekspozycje rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia. Jest tam pięknie, każdy zachwycał się wystrojem i wyposażeniem wiejskich chałup.
Po zakończeniu zwiedzania Parku Etnograficznego uczniowie udali się na lekcje muzealne: kaligrafii i lepienia z gliny.
Podczas zajęć ,,Jak kiedyś pisano: kaligrafia" odbywających się w wiejskiej klasie, nauczycielka w stroju z minionych lat wprowadziła dzieci w nastrój dawnej szkoły. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat ówczesnego programu i systemu nauczania. W dalszej części zajęć dzieci uczyły się posługiwania piórem maczanym w kałamarzu, odwzorowując przy tym litery na podstawie przygotowanych wcześniej wzorów.
Uczestnicy warsztatów ,,Nie święci garnki lepią..."zapoznali się z podstawowymi technikami garncarstwa ręcznego, poznali właściwości gliny i możliwości twórcze, jakie ona stwarza. Pod okiem instruktora i według jego wskazówek lepili następnie własne naczynia, które zabrali do domu.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Zamku Krzyżackiego w Nidzicy.
Uczniowie stwierdzili, że była to udana wycieczka i chciałyby, żeby odbywało się takich więcej.


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu