Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaAktywnie znaczy ciekawie

        Na terenie Gminy Zabrodzie w dniach od 04.07.2005r do 26.08.2005r. grupa nieformalna „My Młodzi” realizuje swój projekt o nazwie „AKTYWNIE ZNACZY CIEKAWIE” w ramach programu Dobre Pomysły ogłoszonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży już po raz piąty.
        Dziesięcioosobowa grupa aktywnej zabrodzkiej młodzieży postanowiła uatrakcyjnić swym rówieśnikom oraz maluchom wakacje na wsi. 4- maja został złożony projekt a już 1-czerwca (w dniu dziecka) otrzymaliśmy tą radosną wiadomość, że przyznano nam środki w planowanej wysokości tj. 4.400zł.
        Najpierw brałyśmy udział w 3-dniowym seminarium liderów grup, gdzie przygotowywano nas z zakresu: działań zespołowych, komunikacji w grupie, planowania projektu i opracowywania budżetu oraz zasad integrowania grupy.
By dobrze się przygotować do realizacji naszych zamierzeń musieliśmy liczne sprawy wielokrotnie przedyskutować i dokładnie podzielić zadania i ustalić harmonogram zajęć.
        Nasz projekt ma na celu zorganizowanie i prowadzenie ciekawych i interesujących zajęć dla dzieci i młodzieży, która w trakcie wakacji nie ma możliwości wyjazdu.
        Spotkania odbywają się 2 razy w tygodniu w różnych miejscach, ponieważ tego wymagają poszczególne zagadnienia.
        Większość form prowadzimy podczas około 4 - 5 godzinnych zajęć. Część jest prowadzona w tzw. blokach tematycznych, np.:
 • warsztaty plastyczne (ceramika, malowanie na szkle, malowanie w plenerze ( odbyły się już w dn. 11-22 lipca w GCK Zabrodzie, część zajęć miała miejsce w plenerze oraz w pracowni ceramicznej Państwa Ossowskich w Mostówce).
 • wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego i stadniny koni (zaplanowana na 25-sierpnia)
 • wycieczka na fermę strusi lub pawi
 • turniej siatkówki ( odbędzie się w dn. 2-3 sierpnia na terenie przykościelnym w Mostówce, dla zwycięskich drużyn przewidziano nagrody oraz dla wszystkich uczestników uroczyste zakończenie przy kiełbasce z grilla
 • przegląd piosenki religijnej ( planowany na 18-sierpnia przy GCK Zabrodzie, również dla uczestników przewidziano nagrody)
 • wycieczki rowerowe,
 • wycieczki do lasu połączone ze spotkaniem z leśniczym,
 • gry i zabawy sportowe (m.in. podchody, siatkówka, piłka nożna, zabawy ogólno rozwojowe np. dwa ognie, wyścigi z szarfami, wyścigi w workach itd.),
 • ogniska,
 • uporządkowanie miejsc pamięci ( np. grobów nieznanych żołnierzy)
 • plenery fotograficzne na wrzosowiskach i wydmach występujących na terenie naszej gminy.
        Te wszystkie atrakcje kierujemy do dzieci i młodzieży z naszej gminy, które rzadko opuszczają swoje miejsce zamieszkania, głównie z powodu braku środków finansowych rodziców, bądź własnych (w przypadku starszej młodzieży), wielokrotnie ich pomoc w trakcie lata jest niezbędna w gospodarstwach rodziców. Poprzez nasze formy zajęć proponujemy im coś, co na pewno w dużej mierze pozwoli im uaktywnić i rozwinąć dotychczas skrywane umiejętności.
Nasz projekt jest po to, aby pobudzić do aktywności i dotrzeć do miejsc i form, w których dzieci i młodzież odnajdą własne pragnienia.

Renata Świat


Warsztaty plastyczne


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu