Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaProjekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wypoczynek nad Bałtykiem - ,,Szkoła Równych Szans"

      W dniach 3 - 8 lipca 2013r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zabrodziu wypoczywali nad Morzem Bałtyckim (Środkowe Wybrzeże) w Poddąbiu. Jest to miejscowość letniskowa położona 250 metrów od morza, w której znajduje się wiele ośrodków wczasowych. Nasza grupa przebywała w kompleksie wypoczynkowym Lazur w budynku o nazwie Olimp. Uczestnicy mieszkali w pokojach 3, 4 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Smaczne posiłki jadaliśmy w dużej stołówce na terenie ośrodka a kolacje i śniadania wydawane były w formie stołu szwedzkiego.
Wypoczynek został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i jako działanie został zrealizowany w ramach programu unijnego „Szkoła Równych Szans IV edycja bis", w którym wzięło udział 40 uczniów z kl. IV - VI , w tym 23 dziewczynki i 17 chłopców. W czasie obozu były prowadzone zajęcia z języka angielskiego dla 2 grup. Głównym tematem zajęć było utrwalenie i rozszerzenie słownictwa oraz zwrotów anglojęzycznych związanych z turystyką, wypoczynkiem letnim oraz zwiedzaniem ciekawych miejsc i obiektów. Szkolenie prowadziły doświadczone nauczycielki p. Anna Żuchowska i p. Justyna Przygodzka. Kierownikiem obozu była Elżbieta Sosnowska.
Podczas pobytu sprzyjała nam słoneczna aura więc uczestnicy mieli możliwość kąpieli w morzu pod opieką dwóch ratowników. Wyjeżdżaliśmy też nas basen odkryty do miejscowości Rowy. Grupa obozowa była też w Ustce i tam odbył się rejs statkiem Dragon. Podróż ta szybko minęła, gdyż była urozmaicona opowieściami pirata Czarnobrodego i pieśniami żeglarskimi. Jednym z najczęściej odwiedzanych i podziwianych miejsc na Środkowym Wybrzeżu jest Słowiński Park Narodowy. My też tam byliśmy gdyż w czasie trwania obozu odbyła się wycieczka autokarowo - piesza do latarni morskiej w Czołpinie. Aby dotrzeć w to miejsce trzeba było pieszo pokonać 9 kilometrową trasę w ciągu 3,5 godziny przez piaszczyste (ruchome), a współcześnie nazywane wędrujące wydmy. Podczas tej wycieczki przeszliśmy część Mierzei Łebskiej pomiędzy jeziorem Łebsko a jeziorem Gardno. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie np. martwy las po przejściu wydm czy piaskownicę zwyczajną - pionierską trawę na wydmach. Zmęczeni, strudzeni ale zadowoleni z siebie, że pokonaliśmy „Polską Saharę" wróciliśmy do punktu noclegowego.
Dodatkowymi atrakcjami na obozie językowym była też dyskoteka, ognisko i pieczenie kiełbasek oraz rozgrywki sportowe - piłka nożna, siatkowa, tenis stołowy.
Opaleni nadmorskim słońcem, schłodzeni w morskiej wodzie ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów. Szkoda, że ta wakacyjna przygoda trwała tylko 6 dni.

Elżbieta Sosnowska


© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu