Polski English Gmina Zabrodzie Herb i FlagaMałe muzeum w Niegowie

      Rok 2008 dla niegowskiej parafii jest rokiem obfitującym w ważne rocznice. 3 lutego minęła 540 rocznica erygowania parafii, 20 kwietnia 40 rocznica śmierci księdza Henryka Nowackiego, profesora Akademii Duchownej w Warszawie, kompozytora i wieloletniego proboszcza niegowskiego. 50 lat temu ze wschodniej części parafii niegowskiej utworzono parafię Kiciny. Dokładnie przed pół wiekiem 4 maja ku chwale bożej i radości parafian zabrzmiały nowe dzwony Józef i Florian.
      W związku z tym Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie "Bractwo Zabrodzkie" z inspiracji swojego Prezesa P. Józefa Kućmierowskiego oraz pomocników w osobach P. Pawła Getki oraz P. Arkadiusza Redlickiego postanowiło zapoznać Wiernych z trudną, ale ciekawą historią parafii. Umożliwić zobaczenie pamiątek z sprzed kilku wieków świadczących o ofiarności i oddaniu duszpasterzy i naszych przodków na rzecz Kościoła.
      W dniu 4 maja 2008r za aprobatą władz kościelnych oraz z pomocą władz samorządowych obyło się uroczyste otwarcie Skarbczyka Parafialnego - naszego małego muzeum. Na jego miejsce wybrano pomieszczenie znajdujące się w zabytkowej organistówce sąsiadującej z kościołem, gdzie po przeprowadzeniu częściowych prac adaptacyjnych lokalu, zgromadzono odszukane i odrestaurowane eksponaty.
      Po lewej stronie pomieszczenia na całej długości ściany zawieszono kalendarium parafii i portrety ostatnich siedmiu nieżyjących proboszczów. Na stolikach położono kserokopie dokumentów potwierdzających fakty historyczne oraz artykuły autorstwa księdza Nowackiego i zbiory pieśni jego kompozycji. Wyłożono do wglądu księgi metrykalne stanu cywilnego z lat 1810-1814 prowadzone przez ówczesnych księży. Pulpit zabytkowej szafy, w której były przechowywane ornaty, zajęły mszały rzymskie od roku 1777. Po obu stronach szafy postawiono odrestaurowane wczesnobarokowe z początku XVIII wieku rzeźby o wys. około 150 cm św. Zygmunta i św. Elżbiety. Na środku sali wyeksponowano ornaty z przełomu XVIII/XIX i początku XX wieku. Ekspozycje zostały wzbogacone planszami z ilustracjami, opisem życia i działalności Matki Wincenty - Jadwigi Jaroszewskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, ojca kard. Stefana Wyszyńskiego ur. w Gaci i jego matki Julianny z Karpiów ur. w Fideście oraz literata i malarza Antoniego Gawińskiego zamieszkałego po II wojnie światowej w dworku norwidowskim w Głuchach, pochowanego na niegowskim cmentarzu. Obok umieszczono kilka jego książek i kolorowe kserokopie sakralnych obrazów znajdujących się w "Samarii", kościołach Niegowa, Sadownego i Ząbek oraz w zbiorach osób prywatnych.
      4 maja 2008 roku w dniu odpustu parafialnego po Sumie, proboszcz Andrzej Dusza poświęcił zgromadzone eksponaty i przekazał na poczet muzeum pieczęć z napisem łacińskim, kantyczki z końca XIX w i dwa stare modlitewniki. W czasie zwiedzania za kilka złotych można było nabyć broszurki opisujące dzieje parafii i obecną świątynię oraz znajdujące się w niej przedmioty zabytkowe. Eksponatami bardziej interesowały się osoby starsze. Muzeum odwiedziło wielu przyjezdnych przebywających w trakcie majowego weekendu na terenie parafii niegowskiej.
      Małe muzeum "Skarbczyk Parafialny" będzie udostępnione do zwiedzania w każdą niedzielę po Sumie (około godz.13:00). Serdecznie zapraszamy.
      Zbiory będą systematycznie wzbogacane. Już wkrótce w muzeum znajdzie się feretron z I połowy XIX wieku o reminiscencjach barokowych z rzeźbą św. Floriana, XIX wieczny zegar szafkowy i prawdopodobnie liczący około 150 lat obraz św. Łucji.
      Stowarzyszenie "Bractwo Zabrodzkie" zwraca się z gorącą prośbą do Parafian Niegowa, Kicin, Lucynowa i Mostówki o przekazywanie do muzeum starych obrazów, figur, książek nabożnych oraz innych dewocjonaliów i precjozów, które wzbogacą dotychczasowe zbiory.
      Dziękujemy Parafianom za odwiedzenie naszego skromnego muzeum oraz wsparcie finansowe. Składamy serdeczne podziękowanie księdzu Proboszczowi za wsparcie duchowe i rzeczowe. Szczególne słowa uznania i podziękowania kierujemy do współorganizatorów i sponsorów.

Bractwo Zabrodzkie


               

© 2005 - 2015 Urząd Gminy w Zabrodziu